>Sorunun odağı bizmişiz

>İnternette dolaşırken bir haber dikkatimi çekiyor. Başlık şu:


Dekolte giyene tecavüz ederler.

İlahiyat profesörü Orhan Çeker, tacizciyi / tecavüzcüyü tahrik eden kadının da suçlu olduğunu söylüyor.

“Kadın tahrik edici şekilde giyinmişse, 

erkek de kendini tutamadıysa suç 

ortaktır.”Erkek kendini tutamadıysa suç ortaktır. Hımm. 

Çok merak ediyorum, bu xy kromozomlu şahıslar, kadının sadece cinsel organlarından ibaret olmadığını ne zaman anlayacaklar. Bir kadının bedeni sadece ve sadece kendisine aittir, isterse sokakta çıplak dolaşsın, isteği dışında bir temas dahi suç unsurudur. 

Kendini saklamaya çalışan kadın, çarşafla dolaşan kadın, aman örtüneyim diyen kadın… Üzgünüm ama, sen kendini sadece bir tahrik nesnesi olarak görüyorsan; yalnızca kendine değil, kadın hakları konusunda bir şeyler yapmaya çalışan kadınlara da ihanet ediyorsundur.

Tek işleviniz evlenmek, çocuk doğurmak ve hayatını onlara adamak değil artık; uyanın. Kadınlar bu toplumda beyinleriyle var olmalı, cinselliğiyle değil. Kendini gizleyen kadına, vücudunu kullanarak bir şeyler yapmaya çalışan kadına da karşıyım. İkisi de aynı amaca hizmet ediyor benim gözümde.

Bir erkek nasıl başardıklarıyla anılıyorsa, biz de öyle olmalıyız Sayın Orhan Çeker. Umarım her iki cinse de aynı gözle bakmayı başarabilirsiniz bir gün. 

*Habere buradan ulaşabilirsiniz. 

Advertisements
This entry was posted in gündem. Bookmark the permalink.

81 Responses to >Sorunun odağı bizmişiz

 1. nil says:

  >francesca, aynı öfkeyi ben de yaşadım okuyunca. kadını birey olarak görmeyen, ikincil ve edilgen kabul eden bir hayat anlayışının yansıması işte… bu yaşamı biz başlatıyorsak, yaşamın taaa içinde olmak da hakkımız değil mi ,hepsi bu. sevgiler 🙂

 2. K.C.S. says:

  >Çok doğru demişsin. Bir arkadaş daha bu haberden bahsetmişti. Onada aynı şeyi söylemiştim. Bir adam tecavüz etmek istiyorsa kadın eteğinin altına paçalı don dahi giysen yapmaya kalkışır. Bunun kılık kıfetle ilgisi yok.Bu adam böyle konuşmadan önce hiç mi düşünmedi diye düşünmekten kendimi alamıyorum.

 3. >nil; Değil mi. Bunu savunan bir erkek, belki onu anlarım kendi ayrıcalığını kaybetmek istemiyorsa; peki bunu savunan kadınlara ne demeli? Biz bir şeyleri değiştirmek için uğraşırken, "Ben bilmem beyim bilir" diyenler de var. Gerçekten aklım almıyor… Sevgiler 🙂

 4. holywitch says:

  >ya var ya, sabahtan beri içimdekileri bastırmaya çalışıyorum. arkadaş, nasıl bi yerde yaşıyoruz? nasıl insanlarla oturup kalkıyoruz? tüm bunları okuduktan sonra anadan doğma gezsek yeridir sokaklarda. koskoca ilahiyat prof.u, bilmez mi ki herkesin günahı kendine? sen tecavüzlere bu şekilde mi önlem alabileceksin? eğitim olmadan sadece kapanın yeter. ahhhh

 5. >K.C.S; Kesinlikle. Bir de, bu bakış açısına sahipse kadının yaptığı en ufak bir şey dahi onunla birlikte olmak istediğine işaret olarak algılanıyor. Ne bileyim, kadınla bir kere göz göze gelmiştir, hemen "Aaa bak o da istiyor" deyip saldırır yani. Profesörmüş kendisi. Soruşturma açılacakmış ama ben hiç sanmıyorum ki cezalandırılsın. Tam tersi, bu düşünceleri sayesinde bir kesim tarafından yüceltilecek eminim.

 6. >witch; Diyorum ya, kadın cinsellik nesnesi olarak görüldüğü sürece bu sürer gider. Bunda kadınların da suçu var, geçen gün Leah'a da yazdım, 18 yaşında tv'ye çıkıp "Ben evlenmek istiyorum, çalışmayacağım, kocamın evi olsun arabası olsun beni taşısın" falan diyen kızlardan gerçekten nefret ediyorum. Dediğin gibi, bunu söyleyen birinin ilahiyatçı olması daha da acı. Binlerce öğrencisi var ve onlara da bu fikirleri aşılıyor demek ki.

 7. burkan says:

  >harfi harfine katılıyorum bu yazının altına imzamı atarım arkadaş:D

 8. Sadece Umut says:

  >Francesca ; bu "adam(?)" hakkında söylenecek o kadar şey varki zor tutuyorum kendimi .

 9. Syrakusa says:

  >Gezmeyin cıbıldak da azmayalım bacımm!! Gaaarkkk! Estağğfirullah!azgın pirof böyle der.:)

 10. >burkan; Hihih atacaksın tabii ki,yoksa senin de başın belaya girer; buradan neler saydırırım sana da :))

 11. >Sadece Umut; Sanırım benim kendimi ne kadar tuttuğum yazıdan anlaşılıyor olsa gerek 🙂 Kendi kendime neler söyledim burada da, ah ah neyse. Kendimizi kanıtlamak için bu kadar uğraşmak zorunda olmak ne acı.

 12. >Syrakusa; :))) Yaa, biliyor musun, gerçekten kadınlar ne kadar kapanırsa erkeklerin tahrik olma derecesi öyle artıyor. Tanzimat sonrası kitaplarda görüyoruz; kadının çarşafın altından görünen topuğuna, peçesinin arasından gözüken kirpiklerine yazılan şiirleri.

 13. mine says:

  >!!!!! nereye gidiyoruz belli değil

 14. >Bu şekilde düşünenler her zaman vardı, var olacaktır da. Ama şuanda sorun, böyle düşünenlerin üstüne bir de ödüllendirilmesi bence.

 15. girlythings says:

  >:)))aaa kızlar varmayın üstüne..adam gizli kapaklı kendi açlığından dem vurmuş!

 16. Mr.E says:

  >Kadın bu haberi blogunda yazmasa, erkek yorum yapmayacak…net 😛

 17. >Girly; Di mi, Syrakusa da yazmıştı yukarıda 🙂 Cıbıl cıbıl gezmeyin gızlar, fena oluyoruzz.

 18. >Mr.E; Cık cık cık senden hiç beklemezdim. Valla hiç beklemezdim.

 19. Sadece Umut says:

  >frances, bununla ilgili bi hikaye yazdım ama biraz kötü oldu gibi toparlayamadım . bi bakarsan eğer?

 20. Mr.E says:

  >Ya ama nerede ironi, nerede kinaye, nerede adama protesto?

 21. >Çünkü okur okumaz direk yazdım yazıyı, üstünde uğraşmadım bile doğru düzgün. Yani sinir anıyla aklıma ne geldiyse onu yazdım işte. Ben senin kadar yaratıcı değilim üstelik 🙂

 22. Mr.E says:

  >Bak hala sinirle kafa orada kalmış, benim yazdığım adamın dediklerine ironik bir dokunuştu, sana neden öyle yazdın demedim ki, sakin ol şampiyon ^.^

 23. >:)) Uf bende gerçekten bir saflık var şu aralar, kafa başka yerlerde ama anlamadım ki neden 🙂

 24. Mr.E says:

  >Benden beklemediğinde anlamıştım 😀

 25. >Ayrıca senin şantiyede olman gerekmiyor muydu şuan? Ne işin var porselen vazonun yanında 🙂

 26. ry says:

  >twitter'a da yazdım. beni türbanlı bayanların lezbiyen olma olasılığı tahrik ediyor. şimdi n'apcaz!?

 27. >Bilmiyorum da, aynı kişi az önce açıklama yapmış, diyor ki ben tecavüz demedim taciz dedim, tecavüzde birazcık erkek suçludur. Birazcık suçlularmış yani.

 28. ry says:

  >spartacus izlemeyen adam her türlü pisliği yapar.gözlem; gençlerin fiziksel ve zihinsel gelişimi olumsuz etkilemesin diye kırmızı noktalı cumartesi gecelerini kaldırıp porno siteler kapandıkça cinsel suçlar arttı. bu da mı işaret değil haaa?

 29. Mr.E says:

  >Ben 16.30'da paydos yapıyorum 🙂

 30. RuhsuzKadın says:

  >Tek şey derim bunu diyen ve savunanlara, "bi sktrn gidin" 🙂

 31. ilnevyA says:

  >Ben habersiz 2 yıl önce tam tersini yapmıştım. Aman bakmayın, suça ortak olcaz. Ahehehehey

 32. >ry; Doğruluğundan emin değilim ama, hani sohbet hatları falan vardı ya, onları da tek bir şeye sabitlemişler diye duydum. Vallahi bilmiyorum, etkilenmesinler diye kaldırıyorlar da bizimkiler daha beter azıtıyor. 3. sayfa haberleri nedir öyle yahu.*Spartacus izlemiyorum ama ben de:)

 33. >Mr.E; Hah tamam o zaman, sonra sizin Mardinliler bıdı bıdı yapmasın 🙂 Gerçi onlar işlerini görüp kaçıyormuş ama baksana, hihih.

 34. huyumkurusun says:

  >Bu zihniyetteki insanlar alışmışlar her konuda kadını suçlu bulmaya.Söylenecek söz bile bulamıyorum.Kendi hasta beyinlerini tedavi etmek yerine kadını kapatmak kolaylarına geliyor.

 35. >RuhsuzKadın; :)) Ama gitmiyorlar 🙂 Bak görürsün ne kadar yüceltilecek o adam.

 36. >ilnevyA; Gördüm o yazıyı yaa, dekolte pek yakışmış hihih :)) Başına bir iş gelirse sorumlu değiliz, ona göre!

 37. >huyumkurusun; İşte, kapatmakla bitmiyor ki, ne kadar kapatırsan baskıcılık daha da büyüyor; sapıklık daha da artıyor. Çok kötü bir gidiş bu.

 38. >Ben adamın çözüm önerisine hayranım. Din eğitimiyle önüne geçilecekmiş bu durumun. Zaten afedersin her boku yiyen dindar olmayan insanlar. Sokağa çıkın bakın,araştırın en büyük pislikleri yapanlar dışarıya dindar gözüken insanlar.Bu lafımın da sonuna kadar arkasındayım. Dekolte seni rahatsız ediyosa bakmazsın, tahrik de olmazsın. Demek ki tahrik olacak kadar bakıyo ki böyle bi açıklama yapmaya sorumlu hissetmiş kendini..

 39. >:)Bence de. Gerçekten, bunun dinle hiç alakası yok. Vicdanla, terbiyeyle alakası var. "Günah!" diyerek engelleyemezsin bazı şeyleri. Bastırılmış duygular gün gelir patlama yapar. Dediğin gibi, bakmazsın olur biter. Ama bunu söylediğin anda sanki dinlerine saldırılmış gibi davranıyorlar. Oysa ki bu dünya ne tacizci tecavüzcü imamlar papazlar gördü.

 40. ry says:

  >haber başlığı, duvarı deldi hamile bıraktı.izlemeyin zaten çok terbiyesiz bir dizi. koca koca adamları çıplak gösteriyorlar.

 41. >Hıı biliyorum onu.Ya çıplaklık falan o kadar sorun değil de, ben böyle savaş sahneleri, kanlı sahneler falan gelemiyorum pek. Yani öyle midem de bulanmıyor ama ne bileyim, hazzetmiyorum işte. Ameliyat videoları bile izliyorum mesela, onlar etkilemiyor ama böyle gerçek yaşam sahnesi olunca fena oluyorum 🙂

 42. Profösör says:

  >Hak ve adalet cinsyet ayrımı yapmaz. Hepimiz insanlık ailesindeyiz. Yasealar neyi emrediyorsa, toplum yasalara göre hesap verecektir. Kadın ister giyinir uister giyinmez. İster çalışır ister çalışmaz. Herkes kendinden sorumludur. Öyle de olmalıdır. Tembel insanlar zaten değer kaybeder. Onurlu insanlar çalışkandır. Paylaşımcıdır. Yasaların yetmediği yerde de vicdanlar susmamalıdır.

 43. ry says:

  >beni etkilemiyor kanlı sahneler. daha heyecanlı bir iş isteseydim morgda falan çalışırdım herhalde. hem otopisi yapar hem çift kaşarlı tost yerdim mesela.

 44. >Profesör; Kesinlikle. Herkesin hayatı kendini ilgilendirir ve yasalar cinsiyet ayrımı yapmamalıdır. Az önce torba yasasıyla meclisten geçirilmeye çalışan maddelerden birinin "kadınların evden çalışmasıyla" ilgili olduğunu öğrendim. Şok oldum. Neyse ki iptal edilmiş, ama bu zihniyetin sonu yok ki.

 45. >ry; Yaa üff. Ben morgda falan kalamam biliyor musun. Ölü korkusundan değil de, duygusallıktan. Kesin cesedin gençliğini falan düşünürüm, ne bileyim kendimi onun yerine koyarım vs. Kanlı sahne olayı da oradan kaynaklanıyor. Ameliyat izlerken hiç etkilenmezken, böyle milleti keserlerken bir tuhaf oluyorum. Her konuda bu kadar soğukkanlı mısın?

 46. >benim temennim beyni pantolonun altında barınan herkesi dekolteli eşeklerin kovalaması yönünde. lanetler gitsin içindeki mağara adamını itinayla büyüten tutucu kesimin hepsine.

 47. >Sevgili francesca, seslendiğin kişi seni duysa bile, senin benim dilimden anlamaz. çünkü bizler aynı dinden değiliz. Bu tip insanlar, dini ve ahlakı farklı yorumlayan uçkuruna düşkün ve dini sadece mahremiyetten, saç sakla, boynun gözükmesinden zanneden zavallılardır. Ben kendi fikrimi söylüyorum. Baş örtüsünü bütün ninelerimiz köylülerimiz kullanıyor, ama toplumsal nedenlere inildiğinden her birinin nedeni var. karaçarşafmış, türbanmış bence bunların altında, özenti var. Nasıl bir kısım insanlar var punkçı, toplumda farklı olmayı tercih eder. İşte bazı bir takım insanlarda bu yşekilde kendini ifade eder. yaşadığımız çağda, herşeyin bir ortası ve normali vardır. ama azınlıklarda , birbirinden etkilenme yoluyla kendi minik topluluklarını oluştururlar. Son kendini akıllı zanneden ve sesini duyurabilecek bir noktaya getiren bir zavallı da çıkar, onların adına böyle bir açıklama yapar.

 48. deep says:

  >allah allah komikmiş sölediği.:)elbette haklısın.bu akşam blog okucak halim kalmadı.:)bu akşam yazılanları pas geçicem artık.ama ödül yazılarını okumalıyım.uyumadıysan bi şarkı daha pliiiz.:)

 49. >lacivertojelikız; 2. cümlen ne güzel öyle. Doğru söylüyorsun, kaçıncı yüzyılda olduğumuzu unutuyorlar. Kadınlar değersiz olsun, köle olsun, sadece çocuk doğursun, sussuz hizmet etsin istiyorlar.

 50. >Zeynep Özmen Ünlü; Bilemiyorum, farklı olmak adına yapılan bir şeyi din adına yaptığını iddia etmek ne kadar yanlış değil mi. Yalnız, artık bunu savunanlar da kendi aralarında bölünmeye başladı. Bir sırf iktidar ekmeğinden faydalanmak isteyenler grubu, bir kırsal kesim havasından çıkamayanlar grubu, bir türbanımı da takarım converse'imi de giyerim grubu. Açıkçası hepsi farklı şeyleri savunuyorlar ve ben anlamakta zorlanıyorum. Her gün farklı bir kısıtlama haberiyle, skandalıyla karşılaşıyoruz ve hangi birine yorum yapacağımı şaşırmış durumdayım artık. Zavallı demekte haklısın, şuan söylediklerinin arkasında bile duramıyor; ne diyeceğini şaşırdı 🙂

 51. >deep; Komik, birazcık ironik. Hihih, doğru, geç oldu zaten. Gerçi sana gece daha yeni başlıyor :))Yok uyumadım, sosyoloji çalışıyordum öyle. Uykum geldi, yatmadan bir bloga bakayım dedim.Mmm. Sana Amy Winehouse-Mr. Magic gelsin bu sefer de.

 52. deep says:

  >tamam.yok beynim yoruldu.:)ama bak sana ilginç bişi sölüyüm. bunu da kimse bilmez bak. hiç başım ağrımaz ağrımadı. ne olduğunu bile bilmiyom.

 53. >Aaa. Kız değilsin ya ondan. Bizimkilerin başı ağrır ya hep :))İşte beynim yoruldu dediğin şey belki baş ağrısıdır? Böyle uğultu gibi, yorgunluk falan 🙂

 54. deep says:

  >uğultu yok.yorgunluk da değil.sanırım gözlerim yoruldu.gözlerim ağırlaştı.herhalde uyku bu hastalığın adı.belki tansiyonum düşmüştür. du bi nargile içeyim tuzlu. geçer 🙂

 55. >:))Deepmemory.Ne garip, hiç başın ağrımadı demek ki. Belki şifa şeysilerinden. Uykun geldiyse yatsana.

 56. deep says:

  >franfreeezefalla uyucam şimdi, elimde de kitap yok ama 🙂

 57. >:)) Elinde yoksa sağında solunda bir yerlerde vardır kesin.Hadi uyuyalım. Benim de uykum geldi.

 58. deep says:

  >tamam bi kitap bulup uyuyim.iyi geceler.:)fransoir.

 59. >Hihi :)İyi geceler.Deepblackberry 🙂

 60. mergiz says:

  >onun anası da dekolte giymiş ki o adam olmuş. ilkel herif. nası kızgınım!

 61. >:)Çok fantastik bir adam. Acaba aile çapında düşünce tarzları bu şekilde mi merak ettim.

 62. Berdush says:

  >"Motoru çalışır halde anahtarı da üzerinde ortalık yere bırakıp gidersen, hırsız çaldığında tamamen hırsız suçludur."Hımm..Aslında kestirip atmadan üzerinde uzun uzun düşünülmesi gereken bir konu.Tecavüze daha ağır cezalar vermek lazım bence. Ya da komple toplumsal kuralları değişmeli. Bilemicem.

 63. >Bu ülkede artık ne diyeceğimizi ne yazacağımızı ne konuşacağımızı şaşırdım be ablacım. Sonumuz hayrola!Konu açık kapalı olayı olmasın!Konu ne kadar aç hasta insan var bu ülkede o olsun!Bizi nah alırlar AB'ye lanet olsun kötü kalplere, bu zihniyete hayret ediyorum.Başı kapalı olsun açık olsun yüreği insan olsun bana dokunmasın ben ona karışmayayım sevgi ile yaşayalım gidelim.DEMOKRASİ EN GENİŞ ÖZGÜRLÜKLER İÇERİSİNDE BİLE KENDİNİ DİSİPLİNE EDEBİLME SANATIDIR!Ağzından çıkanı kulağın duyacak yoksa işin yaş!

 64. >Evet. Bak, ne okudum az önce. Öğrencilerinin yazdığı yorumlar, özellikle kadınların. Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlarmış, öyle diyorlar. Şaka gibi. Hemcinslerini onlar da savunmuyorsa, artık bir şey diyemiyorum.

 65. >"Başı kapalı olsun açık olsun yüreği insan olsun bana dokunmasın ben ona karışmayayım sevgi ile yaşayalım gidelim."Değil mi ya. Ne güzel söylemişsin ablacım. Bu işte anlatmak istediğim. Başını kapatmak isteyen kapatsın, örtünmek isteyen örtünsün, açmak isteyene de kimse karışmasın. Birisi bunu ayıp olarak algılıyor ya da algılamıyorsa, canı o şekilde gezmek istiyorsa kime ne? Yani bu "paranı iyi saklamazsan çalmaları normal" demekle aynı şey. Bir de kadınların bunu desteklemesi çok üzücü, en çok da buna üzüldüm.

 66. ry says:

  >açık kapalı fark etmez. şahin k gibiler affetmez.

 67. >Eh, ben de onu diyorum. Sınır tanımazlar.

 68. fem!da says:

  >agzına sağlık hatun yeni gördüm bu yazını, diyecek birsey bırakmamıssın..

 69. >:) Söylenecek çok şey var da, yoruldum aynı şeyleri anlatmaktan.

 70. deep says:

  >zaten uyku saatin de geldi. hadi bi kitap seçip uyu.ben de sinemadan geldim. sabah yazarım.127 saat. mükemmel.:)köprü üstü unutma.:)

 71. >Köprü üstü, yarın izlenecek. Yeni başlanılan danke kursundan sonra :))Çok dakiksin 🙂 "pardon sizi madonna sanmıştık"la uyicam şimdi, hihi :)İyi geceleer.

 72. deep says:

  >:):):) iyi geceler francan. gülümseyerek uyu.:)

 73. >Sen de. Angellarla birlikte 🙂

 74. >Biraz daha yazarsan bir kere daha bayılırım.:)

 75. deep says:

  >:) hihihiiii susayım ben.:)kıyamam.:)

 76. >Hihi, neyse ki başıma bir iş gelmeden uyudum uyandım :))

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s