>Yeşilçam Müzesi

>Bir süredir gitmek isteyip de gidemediğim bir müze burası. Dün dersim iptal olunca koştum oraya gittim hemen. Bence bu buz gibi havada donduğuma değdi.Galatarasay Lisesi’nin sokağından girince biraz ilerliyorsunuz, hemen sağda zaten. Görevliler inanılmaz ilgileniyorlar. Herzamanki gibi en üst kattan en aşağı kata doğru ilerliyorum. Yalnız içeride fotoğraf çekmek yasak, mecburen internetten bulduğum görselleri kullanıyorum.

En üst kat tiyatro müzesi. Kostümlerden tutun; son 150 senenin tüm tiyatrocularının fotoğraflarına, oyun afişlerine, davetiyelerine, oyunlardan kesitlerine ulaşabiliyorsunuz. Muhsin Ertuğrul için özel bir köşe hazırlanmış. Kıyafetleri, özel eşyaları, vasiyetnamelerine kadar hemen her şey var.

2. kat televizyon katı ancak sinemaya dair burada da pek çok afiş var. Erler Film’in yapımını üstlendiği her diziden kesitler, ödüller, sözleşmeler… Duvarlarda zaten bir santimetre yer yok, her yer oyuncu fotoğrafları ve afişlerle dolu. İnsan bu kadar çok belgeyi görünce şaşkına dönüyor.

1. katta da o dönemde kullanılan aygıtlar mevcut. Kameralar, fotoğraf makineleri, dublaj cihazları, orjinal filmler, hatta film senaryoları… Her türlü donanıma ulaşabilmek mümkün. Benim kadar sinemaya uzak bir insan bile böyle hayran kaldıysa, sinema aşıkları içeride neler hisseder bilemiyorum. Bence mutlaka görülmesi gerekir, dikkatinize.


Advertisements
This entry was posted in gezi, müze, sergi. Bookmark the permalink.

70 Responses to >Yeşilçam Müzesi

 1. Imge says:

  >Aaa.. Çok utandım şimdi, çünkü böyle bir müzenin varlığından sayende haberdar oldum. İlk fırsatta göreceğim. Sevgiler..

 2. >:) Pek fazla reklamları yok. Ben adresini bulana kadar bile çok uğraştım. Ama güzel gerçekten. Sevgiler 🙂

 3. >:)orası ufak çaplı bir tapınak benim için:) her santimetre karesini ezbere biliyorum:) dur aklıma düşürdün gelecek seyahatimde uğrayayım bir daha:)

 4. >Demek ki sinema aşıkları da böyle hissediyormuş :)) Pera Müzesi de benim için öyle. Hemen her Beyoğlu ziyaretimde uğrarım 🙂

 5. >en son geçtiğimiz ay frida'ya gitmiştim pera'da… müze kısmını da severim. arkadaşlarım küf manyağı diyor bana:) tabi herkesin zevkleri aynı olmak zorunda değil ama genel olarak (yani sinama aşığı olduğum doğru ama) ayırt etmeden giderim:)

 6. Mr.E says:

  >Ders yok diye hemen gez dolaş bakalım Francesca 🙂

 7. ry says:

  >yüzüklerin efendisini izlemedin ama yeşilçam müzesini geziyorsun :))pera müzesi trt ve flash tv 'nin olduğu yerdeki müze di mi? istiklal' e gidince oraya da uğruyoruz ama bir kere adı ne diye bakma zahmetine girmedim. aynı şekilde istiklaldeki kiliseye de giriyoruz ama oranın da adını bilmiyorum :))

 8. >Kırmızı Çizmeli Kedi ben de öyle işte 🙂 Maksat görmek olsun :)) Yani normal müzelere zaten periyodik olarak gidiyorum da, mesela sinemadan bihaber bir insan olarak gittim buraya da 🙂

 9. >ry :)))Ama bu biraz daha farklı. İçinde tiyatro da var. Hem de eski döneme ait olması beni çekti herhalde :)Ayrıca yüzük kardeşliğini izliyorum ya. Böle böle içine ettim filmin ama bir kerede bitiremedim ne yapayım :)Evet orası pera müzesi. Hakikaten herkes önünden geçiyor ama adını bilmiyor :)) Orası da St. Antuan/Antoine. Şehirdışından bir arkadaşımı gezdirirken, oranın adını sorup da bilemediğimde bakmıştım ben de :)))

 10. >Mr.E e ne yapayım eve mi gideyim. Zaten akşam itüye gidecektim, Maslak'a. Bari burayı gezeyim dedim yakınlardayken :))

 11. deep says:

  >franlilacoce:)ya nefis bişi bu müze. ben de görcem en yakın zamanda.blog faciasını atlattık.var mı çok kaybolan acaba.ya ben herksein bilokuna girebiliyom ama herkes kendi bilokuna girebiliyo mu acaba 🙂

 12. >Deep tam sana göre bir yer orası, hiç çıkmak istemezsin :))Gidince hatıra defterine yazarsın, bakarım kontrol ederim yazın güzel mi diye :pEvet ya, ben de çok gerildim dün ama neyse ki dns ayarlarım kurtardı beni. Yakınlardaki hemen herkes girebiliyor. Giremeyenler twittera yazmış zaten :))

 13. deep says:

  >taam deftere yazarım seninkisini de görerim yakında :))kaybolanlar kimler. bildiğin var mı?tumblr'a geçmiş bir kısmı.halbuki yeniden blog açabilirler.kimler var gidenler? tanıdıklardan ?ben herkesin bloguna girip yorum bırakıyorum bakalım kimler geri dönecek.

 14. >Yazınca haber ver:))Giden yok şimdilik galiba. Vişne Çürüğü tumblr'a geçmiş, zatı hatunun zaten ekstra bir tumblr'ı varmış gördüğüm kadarıyla. Leah bir giriyorum diyor bir giremiyorum diyor tam çözemedim. Bir İnce Ses de öyle. Mia sanırım ayarlarıyla oynamış girebiliyormuş. Sylvie girebiliyormuş. Aklıma gelmedi bir anda hepsi ya 🙂 Birkaç güne herkes olayı çözer, geri döner bence blogspota.

 15. deep says:

  >tamam :)))şarkı seç neşemizi bulak :)))

 16. >Bu akşam blogspota özel:Gloria Gaynor-I will survive :))

 17. deep says:

  >:)bak bi de "ı feel good" olsun.desrler sıkılaştı mı.raporlar?:)a bir de mantıklı ry var galiba titanikten kurtulan 🙂

 18. >:))Tamam olsun.Dersler sıkılaştı, şu bakımdan, Türkçe derslerimin kitapları İngilizce, İngilizcelerinki de Türkçe. Sanki bilerek yapıyorlar anlamıyorum, bütün zamanım çevirmekle geçiyor! Daha lab.a girmedim, haftaya başlıyor; asprin yapacağım :))Evet ama ry'nin zaten uzantısı com, ona bir şey olmuyor sanırım 🙂 Onlara daha önceden bir şeyler olmuştu, oynayıp düzelttiler. Yani ben öyle biliyorum 🙂

 19. deep says:

  >hahahahahaaspirin???:)çevir bakalım.:))))hangi kitabı okurken uyukluyon bugünlerde 🙂

 20. >Organik lab.ı var işte bu dönem; haftaya asprin yapacağım, sonra sabun, sonra karanfilli bilmem ne :))Esrarengiz yolculuk diye bir kitap, Caravaggio'nun izine düşen "francesca" diye bir öğrencinin macerasını anlatıyor; tam benlik değil mi :))

 21. deep says:

  >a ne güzel.caravaggio.fran.evet sevdim.yaz sonra.iyi ki kaybolmadık fran.:))))confide in you.:)redfran.:)

 22. >:)Dün söyle bıdı bıdı konuşmayınca ah dedim, keşke kaybolsaydık bu ne surat böyle 🙂 Sonra da vazgeçtim. Sonra kime her akşam şarkı söyleyeceğim -yazacağım-:))

 23. deep says:

  >:) evet öyle. haklısın. gitme bi yere.

 24. >Peki. Gitmem o zaman 🙂

 25. deep says:

  >zaten bırakmam seni.

 26. >:)Hatırlatırım bunları sonra. Unutma.

 27. deep says:

  >unutmam. blogda kaybolsak bile bulurum seni bir gün :)))) zor olmasa gerek bayan kimya 🙂

 28. >:))Hiç zor değil, ben çok fena deşifre oldum sana çünkü :)) Yani çok fazla polisiye okuduğunu düşünürsek, adli tıpta falan da arkadaşların var; bu çözümleme yeteneğiyle bir bakıyorum Marmara Simit'te karşımda deepblueeagle!

 29. deep says:

  >:) olabiler 🙂

 30. >:)Beady Eye-Bring the light o zaman 🙂

 31. deep says:

  >piki o zaman.:)

 32. >bende gitmek istiyorum, ama fotoğraf neden yasak, perada bıle yasak degıl, flassız.

 33. >Evet onu ben de anlamadım ve ısrarla tekrarladılar fotoğraf yasak diye. Çok garip geldi bana da 🙂

 34. ry says:

  >işte "korsana hayır" diyorlar

 35. mefisto says:

  >hmm tam görülesi.. teşekkürler 🙂

 36. holywitch says:

  >ben de istiyorum gitmek 🙂

 37. deep says:

  >uykudan önce açarsan bi şarkı yolla 🙂

 38. burkan says:

  >atom karınca yine iş başında:D

 39. hemera-nyks says:

  >çok güzel yaa ama keşke fotoğraf yasak olmasaymış :(-hemera

 40. >ry; Nolurdu ki 3-5 fotoğraf çeksek 🙂 İnternette yeteri kadar görsel yok. Olsa problem değil de. Ne bileyim. "Gelin görün" diyorlar herhalde 🙂

 41. >mefisto; evet evet görülesi 🙂 Çok detaylı hazırlanmış her şey, nereye bakacağını şaşırıyor insan 🙂

 42. >holywitch; E durma git hadi 🙂 Sonra çıkınca tam Galatasaray'ın karşısına "six" diye bir yer açıldı, orayı da sömür öyle dön eve :))

 43. >deepdeeper bugün Jay Jay günüm, dolayısıyla; Jay jay Johanson-On the radio

 44. >burkan dünkü rotamı söylemeyeyim şok olursun. Toplam 4 kere kıta değiştirdim, 12 vesait yapmışım!

 45. >hemera; Evet ya, gerçi adamlar biliyorlar; serbest olsa ben 100 tane foto çeker buraya koyardım, başkaları da gitmeye gerek duymazdı. Herhalde bunu düşünüyorlar 🙂

 46. drukiyyes says:

  >aman tanrım tam benlik burasııı :))engellere rağmen sende burdasın ya, mutlu oldum 🙂

 47. >Hihi evet bence de:)Evvet ben de mutlu oldum 🙂 Sen sanırım wordpress'te bulmuşsun beni. İzleyici olma butonunu bulamadım, olamadım ben kimseye :/

 48. drukiyyes says:

  >burdan takip ettiklerimin wordpress hesaplarına baktım, buldum hepsininolur nolmaz :)ama bende üye olma gibi bir şey göremedim orda

 49. >O zaman yanlış hatırlıyorum ya, pardon. Evet evet iyi yapmışsın. Ben de baktım, hemen herkes taşımış zaten. Tumblr'dan daha iyi ama çok soğuk orası da. Burayı hiç bırakasım yok 🙂

 50. drukiyyes says:

  >aynen ya burda ev sahibi orda misafir gibi hissediyorum, nedense :)çoğu şey yabancı geldi zaten alışamadım

 51. >Di mi 🙂 Ya orada kişisel ayarlar da yok ya, herkes birbirine benziyor. Biraz fazla eşit :)))

 52. drukiyyes says:

  >sahiplenmeyin beni diyor belki de, ben böyleyim değişmem havalarında 😛

 53. >Aman çok meraklıydım onu sahiplenmeye! Ben blogspotu yüreğime kazımışım nihoho. Cidden ya blogum olmayınca internetin hiçbir anlamı kalmadı resmen, hiç fark etmemiştim bu denli olduğunu 🙂

 54. drukiyyes says:

  >blogspot 4ever :Payrıca tabi ki haklısın, kolay mı ya!sen o kadar emek ver, çocuğun gibi ilgilen, o postları tek tek işle sonra saçma sebeplerden engellen!!

 55. >Değil mi, bence de. Gerçi bende bir açılıyor bir açılmıyor, yasak da dengesiz de neyse. Kalkmalı bu engel. Anneme kaç gündür anlatamadım, kadıncağız resmen yas tutuyor blogu kapandı diye:)))

 56. drukiyyes says:

  >bende de öyle aslında bir açılıyor bir açılmıyor:))aslında çok hak verdim annene de, bende duyduğumdan beri değişken ruh hallerindeyim bir sinirleniyorum, bir hüzünleniyorum bu döngüde devam ediyor 🙂

 57. >Ama o tamamen kapandığını zannediyor, sürekli anlatıyorum; erişim engeli falan. Tam "tamam" diyor, ertesi gün yine "Eee gitti benim yazdıklarım şimdi di mi" falan diyor :))

 58. drukiyyes says:

  >kıyamam :))o da blogunu da wordpress'e taşıdı mı?çok şirin paylaşımları vardı, maharet dediğin bir başka yahu 🙂

 59. >Yok taşımadı, bayadır yazmıyordu zaten. Fotoğraflar falan bilgisayarda duruyor nasıl olsa. Şimdi taşıma falan ses çıkarma, beceremeyecek bana kalacak iş; ben uğraşacağım yine :))

 60. drukiyyes says:

  >olsun ya evlat candır, yardımcıdır :Pbu arada unutmadan eklemeliyim, yeni blog temanı beğendim 🙂

 61. >Teşekkür ederim 🙂 Hihi öyledir valla, kız evlat candır özellikle :))

 62. drukiyyes says:

  >kız evlat dimi ya :))biz kızların ne kadar iyi, vefakar, .. evlat olduğumuz konusunu bir başka zamanda yine konuşabilmek dileğiyle, güzel konudur hani :))drukiyyes burada veda eder, yazılarının devamını bekler 🙂

 63. >:))Peki, hadi konuşuruz yine 🙂 Ben de beklemedeyim 🙂

 64. lady shave says:

  benimde çok gitmek istediğim bir sergi.. sürekli önünden geçiyorum alakasız zamanlarda ama bir fırsatını bulup giremedim.. bu güzel anlatımın bana hemen gitme isteği verdi..sevgiler..

 65. O halde en kısa zamanda gitmen dileğiyle, sevgiler 🙂

 66. lady shave says:

  gönül isterdiki birlikte gidelim 🙂 ehheehkusura bakma brz geç oldu, uğrayamadım uzun zamandır evime.. sende hoşgeldin benin bloğuma.. yazılar öyle gözüme güzel geliyor..sana bir büyüteç alıp yollayayım.. yaz adresini ;)sevgiler..

 67. Olsun ne olacak 🙂 Peki o zaman, blog senin blogun tabii. Hihih, bir dahakine dürbünümle deneyeceğim, çok heveslendim :)) Sevgiler.

 68. Nessuno says:

  Senin müzeye giderken geçtiğin o soak caddeden 1453 senesinde Fath'in kalyonları geçtiğinden midir nedir turistler pek severler bu caddeyi… Ben yokuş aşşağı Kılıç Ali Paşa Camii'nin avlusuna kadar bırakırım kendimi, cadde, hastır, Farnsız sokağına kayarısn caddenin ayrım yerinden, Litera'nın en üst katı güzel bir gece müzik ve dans için biçilmiş kaftandır, aaa, turistik guide gibi olmuş yazdıklarım, 🙂

 69. :)) Hakikaten öyle olmuş. Yorumunda bile Pera aşkı var Nessuno 🙂 Litera'ya hiç gitmedim, oraya da gideyim bak aklımda olsun 🙂 Senin tavsiyelerin güzel oluyor.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s