Kulisteki İnsan

Spot ışıkları insanın yüzünü bir başka gösterir. Daha parlak, daha canlı, daha çekici. Sahnenin üstünde, herkesten uzakta hissetirir. Daha yüksek, daha önemli, daha nispetli. Işıkları üstümüzden çekince mat ruhumuz görünür. Daha duru, daha doğal, daha manevi.


Sahneden uzaklaşıp kulise geçtiğimizde değişiriz. Önemli olan bu değişimi hissedebilmek. Farkı engelleyemesen de, içinde var olan asıl özü kaybetmemek. Dışarıdaki-içerideki ayrımını yapabilmek. 

Başardığımız ne varsa kuliste başarırız aslında. Orada kurulan hayaller, geçmişten gelen özgüven veya pişmanlıklar; geleceğin temelini oluşturur. Yok olmak isteyecek kadar acı veren şeyler, daima daha iyi şartlara zemin hazırlar. Güçlenir ve daha hazırlıklı oluruz spot ışıklarına karşı. Gözlerin kamaşmaz, yorgunluktan omuzların düşmez. Kulise döneceğini bilerek katlanırsın. 

Sahne dış dünyaya karşı güçlendirir, kulis iç dünyaya karşı. Sahne başkalarına yöneliktir, kulis sana. Sadece sana. Daha dürüst, daha inançlı, daha merhametli. 

Kuliste kalabilmek mühim bir şey. Kendini oraya kapattığında dünyayı unutabilmek. Kulisteki insan’a ve kuliste kalabilen herkese sevgilerle…
Advertisements
This entry was posted in gunce. Bookmark the permalink.

8 Responses to Kulisteki İnsan

 1. hemera-nyks says:

  "Sahne dış dünyaya karşı güçlendirir, kulis iç dünyaya karşı. Sahne başkalarına yöneliktir, kulis sana."ne güzel yazmışsın :)-hemera

 2. Hemera seni görmek ne güzel 🙂 Teşekkür ederim 🙂

 3. Modafobik says:

  Süper yazı cidden, tam gazetede olmalık.. 🙂

 4. Şirvan says:

  Kulise dönmek istiyorum artık…

 5. Modafobik; o da olur belki bir gün, belli mi olur hayat 🙂

 6. Şirvan; Kuliste veya sahnede bulunmak bizim elimizde aslında. Sahnedeyken kuliste gibi de davranabilirsin, ama bu sahne önü mevcudunu azaltır 🙂 Evet, en iyisi ara sıra kulise uğrayıp özünü unutmamak.

 7. çevremdekilerin sahneden hiç inmeme eğiliminde olduğunu fark ettim şimdi. rol yapmaktan bıkmıyorlar, yapmacıklar. sahnede ölmezler umarım.

 8. Sahnede ölmek daha çok dikkat çeker ama aynı zamanda başkalarından daha kısa sürede unutulursun. Hiç gerek yok değil mi 🙂 Umarım değişirler.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s