İntihar etmek

Vize haftasında hasta oldum. Sınavlarım kötü geçebilir. Yorgun hissediyorum. İntihar edeyim bari de, birileri benimle ilgilensin!


“Kadınlar ilgi çekmek için intihar ediyor.”


Bir emniyet müdür yardımcısının sözü bu. Biz kadınlar çok sıkılganmışız. İlgi çekmeyi pek severmişiz.


Bu ülkede ezilen, dayak yiyen, tecavüze uğrayan, hayvan muamelesi gören binlerce kadın, bu güne kadar ilginizi çekmedikleri için intihar ediyor olabilirler mi? Dünyada kendine ait bir yer olduğunu düşünemeyen, “insan” olduğunu hissedemeyen kadınlarla ilgilenilmiyor; canları güvencede değil. Karakola gidip “kocan o senin, hadi barış” diyerek eve gönderildiğinde ölü bulunan kaç tane kadın duyduk, kaç tane daha duyacağız? Pedofili hastalarının kurbanı olan, kaç tane çocuğa üzüleceğiz?


Bu ülkede kadının adı yok evet. Canlarından vazgeçmeleri bile suç.

Advertisements
This entry was posted in gündem. Bookmark the permalink.

30 Responses to İntihar etmek

 1. K.C.S. says:

  Bir insanın en kıymetli şeyi canıdır. Ondan vazgeçecek raddeye gelmek için, hakikaten çok yoğun şekilde acı çekmek gerekir. Hayat geri alınabilir bir şey değil ki…Kadınlar ilgi çekmek için intihar ediyormuş. Of bu zihnyet beni kahrediyor.

 2. Kesinlikle KCS. Resmen bahane üretmeye, suçlamaya yer arıyorlar. Bir dönüp de kendilerine bakmıyorlar "bu ülkede neden bu kadar kadın intihar ediyor?" diye. Daha çook yolumuz var.

 3. gerçekten pes yani sıkıldıkları için intihar ediolar öylemi bakış açısına bak ya.. bu lafa ben dicek düzgün bir şey bulamıorum agzımdan kötü kaba şeyler çıkabilir…kadına ne zman değer verdiler ki..aman onlardan üstün olmasın,başarılı olmasın,hep sindirmeye çalıştılar ezdiler..kimileri eşya gibi gördüler..ya bu insanlar böyle davranma hakkını nasıl buluyolar kendilerinde..kim verio o cesareti onlara..neden kadınlarımız gördükleri hayvansal muamele karşısında tepkisini koymuo neden korkuo 😦 çok can alıcı bi noktaya değinmişsin cnm sinirim hopladı cidden..insan müsveddeleri onlar..

 4. İntiharın kadını erkeğimi varmış, kadınlar da bu daha fazlaysa, düşün bakalım neden?Herkesde olması gereken yaşam hakkını bile vermiyosunuz çoğu kadına!Nasıl bu kadar basit yargılar verebiliyorlar insanlar hakkında ki kendi ölümüne sebebiyet verebilecek duruma gelmiş insanlar hakkında.Kimlere emanetiz apaçık ortada.

 5. Mr.E says:

  Halbuki bunu yapan adamlar annelerine son derece fazla saygı gösteriyorken bunu yapıyor olmaları ilginç…..

 6. Amane Misa says:

  Kesinlikle böyle düşünen insanlar oldukça işimiz var. Kadınların çektiği acının hiç bir önemi yok intihar ettiyse ilgi çekmek istemiştir. Kadınlar gününde bile kadınları döven zihniyetten ne beklenir ki zaten? Yaptıkları hayvanlıkları kabullenmezler bunun suçu yine kadının olur.

 7. Mia Wallace says:

  ahh francescam ne güzel yazmışsın. süper bir eleştri yazısı sade ve güzel.Kesinlikle bu ülke de kadının adı yok, maalesef!

 8. nil says:

  francesca, bence bu tür beyanatları bilinçli yapıyorlar, hani kitleye ara gazı vermek baştakilerin ağzından mümkün olmayınca, arada böyle sözleri ortaya salıveriyorlar kadına haddini bildirmek için. öfkelenmek yerine ben duymuyorum artık onları, çünkü benim için yok hükmündeler… başarılar sınavlarında 🙂

 9. aşkolsun bi kadın ilgi çekmek dışında neden intihar edebilir ki? hele de türkiye'de. düşünsenize kadınlar için tam bir cennet. hele erkeklerimiz, cennetten çıkmış birer nuri… dayak yok, taciz yok, aşağılanma yok, düşük ücret yok, hak ettiğimiz saygıyı görüyoruz. yani daha da intihar ediyorsak artık ya şımarıklığımızdan ya da can sıkıntısından. bence de başka nedeni olamaz…

 10. Berra çünkü bu bazı kadınların da işine geliyor. Kendilerini ikincil konuma sokup, kocalarının kazandığı parayla evde tembellik yapmak kolay geliyor. Bir önceki nesil geçiş dönemiydi mesela, bir kısmı kendi ayakları üstüne bir kısmı ev kadını. Ancak şimdiki nesil için evde oturmak ve koca sözü dinlemek söz konusu bile olmamalı.

 11. içsel konuşmanın dışa vurumu.Doğru söylüyorsun. Ölümde bile cinsiyet ayrımı yapabiliyorlar işte. Bu, doğuştan gelen bir düşünce ve fazlasıyla hastalıklı. Değiştirilmesi nasıl mümkün olur bilemiyorum.

 12. Mr.E annelerine saygı gösterdiklerini nereden biliyoruz ki, herkesin saygı anlayışı farklı 🙂 Yanında önünü iliklemekle bitmiyor ki saygı değil mi.

 13. Amane Misa; aaa öyle deme! Kadınlar gününde bir gül verdi ya polis, bütün sene dövülen kadınların hıncını aldı niye öyle diyorsun!:)Şaka maka, suç atmaya bahane arıyorlar gerçekten.

 14. Miam miam!Biz koyacağız işte, zamanla 🙂 Teşekkür ederim 🙂

 15. nil evet ben de öyle olduğuna inanıyorum. Bir de artık bu laflar prim yapıyor ya, paranın peşinde koşuyor insanlar. Bak o Orhan Çeker'e açılacak soruşturma iptal edildi, dekolteyle gezene tecavüz ederler sözü kaldı.. Şimdi kimbilir neler kazanacak. Teşekkür ederim 🙂

 16. Kırmızı Çizmeli Kedi.Değil mi. Bulduk bunuyoruz. Ah bu Lilith'ler. Hepsi bizim başımızın altından çıkıyor. Erkekleri baştan çıkardığımız yetmezmiş gibi bir de hak arıyoruz! Haklı adamlar.

 17. Atanacak kişiler, görevinin hakkını verecek kişiler olmadığından böyle şeyler duymamız bence çok normal… Bu ülkede kadının adı yok evet ama kadının ayrımı da var.. Kimse annesinin dayak yemesini istemezken, eşini dövmekten hiç çekinmiyor. Ağza alınmayacak küfürlerin nereye gittiği belli olmuyor.. Hatta bazıları var ki anneyi namustan saymıyor.. Birbirlerine anneleri üzerinden nasıl küfürler ediyolar. Bunları söylerken yüzleri bile kızarmıyor onu geçtim adam kahkaha atıyor. Kız kardeşine bişey söylendiği zaman kıyamet koparıyolar.. Çok ilginç bi ülkedeyiz.. Kadın olmak çok zor malesef ki..

 18. Leah says:

  şu emmniyet müdürleri, polisler ne kadar cahil insanlar ya. bu zamana kadar gördüğüm kendi emniyet müdürü akrabam da dahil cidden çok rezalet insanlar. hep cahillikten bu söylemler. adamın görmüş geçirmiş olduğundan değil yani.sen psikolog musun da amına koyim kadının ilgi çekip çekmek istemediğini biliyosun.heç.

 19. Profösör says:

  Öyle kadınlar var ki erkekleri muma çeviriyor. Karşılarında erkekler tir tir titriyorlar. Öyle kadınlar var ki gizemi, gözlerindeki bakışlarından taş üstünde taş kalmıyor. Öyle kadınlar var ki kıyameti bile kopartabilirler. Öyle kadınlar var ki su damlası gibi abı hayattırlar. Bence kadın intihar etmemeli. en kutsal varlık insan için can değil midir?

 20. Bir İnce Ses; evet ona ben de hayret ediyorum. Bazı insanlar, sanki normal bir şey söylüyormuş gibi, bağıra çağıra küfrediyor ve kendilerine yapıldığında ortalığı ayağa kaldırıyorlar. Çok seviyesiz ilişkiler bunlar. Bir şekilde aşacağımıza inanıyorum ama o günleri ben görür müyüm bilemem 🙂

 21. Leah; Bilmiyorum ki, şimdi genellemek yanlış olur ama yine de yetkili bir insan olarak sözlerine daha da dikkat etmeleri gerekir. Bence bunu artık dikkat çekmek ve birilerine yağ çekmek için yapıyorlar maalesef.

 22. Profesör; elbette etmemeli, kimsenin ölmesini istemeyiz. Ancak birisi intihar edecek noktaya geldiyse düşünmek lazım neler yaşadı diye. Bu ülkede insanlar sizin gibi düşünmüyorlar ki. Bir kadın düşünün, okutulmamış, 10 yaşında evlendirilmiş, taciz edilen tecavüz edilen ve bunun suçlusu olarak kendisi görülen.. İntihar etmek onlar için kurtuluş oluyor.

 23. Syrakusa says:

  Ne intaar ediyonuz be. Gebertirim dayaktan kızdırmayın layn gafamı! Bi gafa korum!

 24. ah Frencesca' m daha hızlarını alamayıp "BU ERKEKLER DE SİZİN ESERİNİZ DEĞİL Mİ?" demiyorlar mı? diyorum ki sizin hiç mi beyniniz yok kendinizi sorgulayıp yetiştirmiyorsunuz.? Bu konular çok tartışılır ama çözümü kesinlikle eğitimle beyinlerin eğitimiyle gerçekleşir..:/

 25. yaa bende hastayım ve sınav haftam, çok gerginim bebeğim yaa, napcam bilmiyorum, hep uyuyasım var ama olmaz deli gibi ders çalışmalıyım :/ kadınların ilgi çekmek için bukadar abartı olmasada çok hastayım ateşim var kendimi iyi hissetmiyorum gibi laflarla bazen ilgi çekmeye çalıştığı doğrudur bence 😀 tanıdık mı geldi ne 😀 ama intihar falan yok öle şeler, biz niye ölüyoz erkekler ölebilir ama sakıncası yok :Dps:özlemişim haaa 🙂

 26. rosemary; kesinlikle eğitimle gerçekleşir ancak burada ailelerin payı da yadsınamaz. İnsan evdeki kültürün etkisinde çok fazla kalıyor çünkü. Kuşaktan kuşağa ataerkillik geçtikçe, -okuyan ve araştıran beyinler hariç- insanların gelişmeleri olanaksız.

 27. Sylvie sana da geçmiş olsun 🙂 Tabii ki öyle yapanlar olabiliyor da, bu şahıs töre yüzünden intihar eden kadınlardan bahsediyor. Çok sakat bir düşünce. Ben de özlemişim, sınavlarında kolay gelsin 🙂 Geçiciiz geçiciiz!

 28. kadınlara kendilerini böyle hissettirenlerde var bence hastalık …

 29. Evet, artık ne kadar çaresiz kalıyor kadınlar kimbilir. Hastalıklı insanlar.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s